نگهداری و تعمیرات در سال 1396

پیش بینی اتفاقات در حوزه نگهداری و تعمیرات در سال های آتی

پیشاپیش سال جدیدرا خدمت خوانندگان محترم سایت دانشنامه نت، فعالان حوزه نگهداری و تعمیرات، پیمانکاران و مشاوران مدیریت دارایی‌های فیزیکی و نت تبریک عرض می کنیم.

با توجه به اتفاقاتی که در حوزه نگهداری و تعمیرات در سال های گذشته افتاد، بد نیست پیش بینی از وضعیت بازار کار نت در سال آینده به شرح ذیل داشته باشیم:

 • شرکت‌ها و کارخانجات فعال در ایران به سمت مکانیزاسیون فرایند‌های نت و استفاده از CMMS حرکت خواهند کرد. تب استفاده از CMMS بر کسی پوسیده نیست و بازار کار این کسب و کار در سال های بعد رونق بیش از پیش خواهد داشت.
 • شرکت‌های ارائه دهنده نرم افزار نت (CMMS) افزایش چشم گیری خواهند داشت. تقریباً بیشتر شرکت‌های نرم افزاری که در حوزه های دیگر غیر از نت فعالیت داشته اند، نیم نگاهی به بازار کار CMMS دارند چراکه نیاز به این نرم افزارها روز به روز افزایش می‌یابد.
 • مشاوره تخصصی افزایش خواهد یافت و گرایش به سمت یک مشاور در تمام سطوح از بین خواهد رفت و شرکت‌ها برای موضوعات متفاوت از مشاورین متفاوت استفاده خواهند کرد. بنابراین مشاوران سعی بر تمرکز بر سه یا چهار حوزه خاص خواهند داشت و به دنبال ایجاد مزیت رقابتی برای خود در همان چند حوزه خواهند بود.
 • فیلدهای نت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)، آنالیز علل ریشه‌ای (RCA) و مدیریت قطعات یدکی بیشترین اقبال را در میان مشاوران خواهند داشت. این موضوع تقریباً به یک تب تبدیل شده و گرایش به دو موضوع RCM و RCA بیش از پیش در سال 1396 نمود خواهد داشت.
 • در همایش‌های حوزه نت دو اتفاق خواهد افتاد، یکی اینکه همایش‌های تخصصی و موضوعی خاص نت با تعداد شرکت کننده کم برگزار خواهد گردید، و همچنین همایش‌های از حالت دانشگاهی به حالت ارائه تجربیات بیشتر سوق پیدا خواهد کرد.
 • نرم افزارهای اختصاصی در زمینه خاصی از نت لانچ خواهد گردید. نرم افزارهایی در زمینه RCM، RCA، RBI، FMEA، KPI،RAMS ،OEE ، تحلیل های قابلیت اطمینان و … شروع به کار خواهند کرد و جدا از CMMS بازار خود را خواهند داشت.
 • مشاوران و صاحب نظران جدید و ناشناخته وارد این بازار خواهند گردید که ممکن است افرادی توانمند نیز باشند. هرچند دایره کسب و کار نت بسیار کوچک است و تقریباً فعالان این حوزه همه همدیگر را می شناسند منتها در سال جدید انتظار ورود افراد جدید به این حوزه را خواهیم داشت.
 • حوزه کسب و کار آنلاین بخصوص آموزش‌های آنلاین در زمینه نگهداری و تعمیرات بسیار رونق خواهد گرفت. گسترش این بازار خیلی دور از ذهن نیست.
 • شبکه های اجتماعی اختصاصی در فیلدهای تخصصی نت نیز رونق خواهد گرفت و مورد استقبال بیش از پیش خواهد بود. شبکه‌های مبتنی بر ویدئو نیز وارد این بازار خواهد گردید.
 • بازار استفاده از PDA، تبلت و فبلت و سیستم های بارکدخوان و QRکدخوان نیز در حوزه مدیریت دارایی‌های فیزیکی (دارایی‌ها، تجهیزات و قطعات یدکی در انبارها) بسیار مورد توجه خواهد بود و شرکت‌های پیمانکاری در این حوزه نیز فعال خواهند گردید.
 • سایت دانشنامه نت و مجله اطمینان نیز ان شاالله شاهد پیشرفت خوبی در سال جدید خواهد بود.

نگهداری و تعمیرات در سال 1396

آرزو داریم سال های پیش رو بهترین اتفاقات در مسیر کاری و شخصی شما رقم بخورد.

یا حق.

2 پاسخ
 1. حمید درخشان
  حمید درخشان says:

  با سلام
  با اکثر پیش بینی ها موافق هستم.
  البته یکی رو جا انداختید: انتشار کتب تخصصی نگهداری وتعمیرات بیشتر خواهد شد.
  مجله اطمینان هم که امیدوارم مثل سال پیش موفق تر و قوی تر بشه.

  پاسخ دادن
  • سید مجتبی حسنیان
   سید مجتبی حسنیان says:

   سلام مهندس عزیز
   درسته کتب تخصصی واقعا زیاد خواهد شد. منتظر کتب شما نیز خواهیم بود. ممنون از حسن نظرت نسبت به اطمینان.

   پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *